Tarihinde Bugün:Hindistan'ın Uttar Pradeş ile Racastan eyaletlerinde meydana gelen kum fırtınası: 110 ölü

Tarihinde Bugün sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Haber tarihi: 3 Mayıs 2018, Perşembe

Uttar Pradeş eyaletinde yer alan Hindistan'ın ulusal sembolü Taç Mahal.

Hindistan'ın Uttar Pradeş, Racastan ve Uttarakhand eyaletlerinde güçlü bir yağmur ile birlikte şiddetli rüzgâr ve fırtınaların ardından meydana gelen toz fırtınasında ilk belirlemelere göre 110 kişi yaşamını yitirdi.


Racastan eyaletinde 35 kişi öldü ve 200'den fazla kişi yaralandı. Ayrıca 8 binden fazla elektrik direği, yüzlerce ağaç rüzgâr ve fırtına nedeniyle söküldü. Ölümlerin çoğunun evlerin çatılarının ya da duvarlarının yıkılması nedeniyle gerçekleştiği medyaya yansıdı. Yıkılan elektrik direkleri bölgenin çoğunun hem elektriksiz kalmasına neden oldu hem de su sıkıntısı oluşturdu.

Komşu eyalet Uttar Pradeş'te ise ölenlerin sayısının en az 73 olduğu bildirilirken, bunların 43'ünün ölümü resmî olarak doğrulandı. Afet yönetim merkezindeki görevliler, yaralı sayısının çok yüksek olduğunu açıkladılar. Yüksek hızdaki rüzgâr nedeniyle bölgedeki çoğu evin duvarı ya da çatısının yıkıldığı da gelen haber arasında yer alıyor.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, twitter'dan hükûmet görevlilerinin koordine olarak hareket etmesini ve afetten etkilenenlere acil yardım edilmesini söyledi.

CNN'nin meteroloğu Hindistan'da her yıl meydana gelen muson yağmurlarının henüz başlangıcında olunduğunu belirtti.[1][2]

Hindistan'da toz fırtınası
Hindistan'da toz fırtınası

Kaynakça

 Detaylarıyla tarihte bugün neler olduğuna bakın.