I. Baudouin (Latin imparatoru)

Tarihinde Bugün sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
I. Baudouin
Baudouin de Constantinople.JPG
Mons'ta 1868 yılında dikilen Baudouin anıtı
Latin imparatoru
Hüküm 
süresi
1204-1205
Taç 
giymesi
16 Mayıs 1204, Ayasofya
Sonra 
gelen
Henri
Flandre Kontu
Hüküm süresi 1194-1205
Önce gelen I. Margaret
Sonra gelen Jeanne
Hainaut Kontu
Hüküm süresi 1195-1205
Önce gelen V. Baudouin
Sonra gelen Jeanne
Eş(leri) Marie de Champagne
Çocukları Jeanne
Margaret
Hanedan Flandre Hanedanı
Babası Hainaut Kontu V. Baudouin
Annesi Flandre Kontesi I. Margaret
Doğum Temmuz 1172
Ölüm 1205
Veliko Tarnovo
Dini Roman Katolik

I. Baudouin (Temmuz 1172y. 1205), Konstantinopolis'te kurulan Latin İmparatorluğu'nun ilk imparatoruydu. (IX. Baudouin olarak Flandre Kontu, VI. Baudouin olarak Hainaut Kontu) Konstantinopolis'in ele geçirilmesi ve Bizans İmparatorluğu'nun büyük çoğunluğunun feth edilmesi ile sonuçlanan Dördüncü Haçlı seferi'nin en etkili liderlerinden biridir.

Dördüncü Haçlı seferi Konstantinopolis'i alıp Latin İmparatorluğu'nu kurmasının ardından, Venediklilerin desteği ile 9 Mayıs 1204 tarihinde İmparator olarak seçildi ve 16 Mayıs'ta Aya Sofya'da yapılan Bizans geleneklerinin takip edildiği bir törenle taç takıp ilk Latin İmparatoru oldu.

Şubat 1205 tarihinde Yunanlar, Bulgaristan Çarı Kaloyan'un desteğine güvenerek Trakya'da isyan çıkardılar. Hadrianapolis'i ele geçirdiler. Bunun üzerine Baudouin, şehri almak için yürüyüşe geçti. Hadrianapolis Muharebesi'nde, Frank şövalyeler 14 Nisan 1205'te yenildiler, imparator Baudouin, Bulgarlar tarafından esir alındı. Belirsiz bir süre esir yaşadıktan sonra öldürüldü. Tarihçi Georgios Akropolites, Çarın, Baudouin'in kafatasını içki kâsesi olarak kullandığını yazmıştır.

Kaynakça