Fransa

Tarihinde Bugün sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
République française
Fransız Cumhuriyeti
Fransa bayrağı
Bayrağı
Fransa Arması
Arması
Sloganı: Liberté, Égalité, Fraternité
("Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik")
Marşı: La Marseillaise
Fransa Cumhuriyeti'nin toprakları
Fransa Cumhuriyeti'nin toprakları
 Fransa metropolitanı, Fransa'nın Avrupa kısmı  (koyu yeşil)– Avrupa  (yeşil & koyu gri)– Avrupa Birliği  (yeşil)
 Fransa metropolitanı, Fransa'nın Avrupa kısmı  (koyu yeşil)

– Avrupa  (yeşil & koyu gri)
– Avrupa Birliği  (yeşil)

Başkenti Paris
48°51′N 2°21′E / 48.850°N 2.350°E / 48.850; 2.350
En büyük şehri başkent
Resmî dilleri Resmî diller
Diğer diller Konuşulan diller
Etnik gruplar Ülkelerin etnik grupları
Din Ülkelerin inançları
Hükûmet Üniter yarı başkanlık sistemi
• Yönetim
Ülkelerin liderleri
Yasama organı Ülkelerin yasama organları
Kuruluşu
486
Ağustos 843 (II)
• Cumhuriyetin kuruluşu
22 Eylül 1792
• AET'nin kuruluşu
1 Ocak 1958 (III)
• Mevcut anayasa
4 Ekim 1958 (V)
Yüzölçümü
• Toplam
Ülkelerin yüzölçümleri
Nüfus
• sayımı
Ülkelerin nüfusları
• GSYİH
Ülkelerin GSYİH'ları
• SAGP
Ülkelerin SAGP'ları
Gini Ülkelerin Gini'leri
İGE Ülkelerin İGE'leri
Para birimi Euro (€) 6, CFP Franc 7 (EUR,    XPF)
Saat dilimi CET 2 (UTC+1)
• Yaz (YSU)
+2 (UTCCEST 2)
Telefon kodu 33
İnternet TLD .fr 8
1 Fransa'ya ait tüm karalar.

2 Sadece Kıta Fransası.
3 Fransız Millî Coğrafya Kurumu verisi.
4 Fransız Tapu İdaresi verisi, suları kapsamaz.
5 INSEE kaynağı
6 Büyük Okyanus dışındaki tüm Fransız toprakları.
7 Sadece Büyük Okyanus'taki Fransız toprakları.

8 .fr uzantısına ek olarak, bazı Fransız bölgelerinde farklı Internet TLD'leri de kullanılır: .re, .mq, .gp, .tf, .nc, .pf, .wf, .pm, .gf ve .yt. Fransa ayrıca diğer AB üyeleriyle birlikte .eu uzantısını da kullanır.

Fransa (Fransızca: France), ya da resmî adıyla Fransız Cumhuriyeti (Fransızca: République française[1]), ana kara toprakları Batı Avrupa'da bulunan ve dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir.

Kıt'a Fransası, güneyde Akdeniz'den kuzeyde Manş Denizi ve Kuzey Denizi'ne, doğuda Ren Nehri'nden batıda Atlas Okyanusu'na kadar yayılan topraklarda yer alır. Fransızlar, ülkelerini topraklarının biçiminden ötürü Altıgen (Fransızca: L'Héxagone, okunuşu: "l'e-gza-gon") olarak adlandırırlar.

Fransa, yönetimde yarı-başkanlık sisteminin uygulandığı üniter bir devlettir. Ülkenin başlıca ilke ve ülküleri İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi'nde açıklanmıştır.

Fransa'nın Avrupa kıtasındaki komşuları Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Monako ve Andorra'dır. Akdeniz'de İtalya'ya ait Sardinya adası'ndan sadece 12 km uzaktaki Korsika adası da Fransa'ya aittir. Sahip olduğu denizaşırı illerde de, Fransız Guyanası aracılığıyla Brezilya ve Surinam'a, Saint Martin Adası aracılığıyla da Hollanda Antilleri'ne sınırı vardır. Fransa, Manş Denizi'nde deniz yüzeyinin altından geçen Manş Tüneli'yle Birleşik Krallık'a bağlanmaktadır.

Fransa, 17. yüzyılın ikinci yarısından bu yana dünya genelinde uluslararası ilişkiler alanında önde gelen ülkelerden olmuştur. 18. ve 19. yüzyıllar arasında, Fransa dönemin en büyük sömürge imparatorluklarından birini kurmuştur. Bu dönemlerde Fransa'nın sınırları Batı Afrika'dan, Güneydoğu Asya'ya kadar uzanmış, etki ettiği bölgelerdeki toplumların kültür ve siyasetlerinde belirgin izler bırakmıştır.

İş gezileri için gelenler dâhil, ülkede yirmi dört saatten az kalanlar hariç tutulmak üzere, yıllık olarak ağırladığı yaklaşık 82 milyon turistle Fransa, dünyada en çok ziyaret edilen ülkedir. [2]

Fransa, Avrupa Birliği adlı siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerinden biridir ve birlik üyesi ülkeler içinde yüzölçümü en büyük olanıdır. Ülke, bunun yanında Birleşmiş Milletler'in de kurucu üyelerinden, Frankofon'un, G8 Zirveleri'nin, Latin Birliği'nin ve NATO'nun da katılımcılarındandır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinden biridir. 360 etkin savaş başlığı ve 59 nükleer santraliyle önemli bir nükleer güçtür.

Kaynakça