Charles Perrault

Tarihinde Bugün sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Charles Perrault
ChPerrault.jpg
Philippe Lallemand tarafından yapılmış portresi (detaylı), 1672
Doğum (1628-01-12)12 Ocak 1628
Paris, Fransa
Ölüm 16 Mayıs 1703(1703-05-16) (75) yaşında
Paris, Fransa
Tür Peri masalı
Tanındığı eserler "Uyuyan Güzel"
"Kırmızı Başlıklı Kız"
"Sindirella"
"Çizmeli Kedi"

Charles Perrault (Telaffuzu: [şarl pero], 12 Ocak 1628- 16 Mayıs 1703), Fransız şair, yazar ve edebiyat teorisyeniydi.

Yaşamının son yıllarında çocukları için derlediği ve Kaz Ana’nın Öyküleri (1697) adlı kitabında yayımladığı masallar (Uyuyan Güzel , Kırmızı Başlıklı Kız, Mavi Sakal, Çizmeli Kedi, Külkedisi) birer dünya klasiği haline gelmiştir. Perrault, yaşadığı dönemde Avrupa’da çok bilinen ve bir sözlü edebiyat ürünü olarak anlatılan çocuk masallarını bu kitapta bir araya getirmiş; yazıya geçirdiği masallar daha sonra başta Grimm Kardeşler olmak üzere başkaları tarafından da yeniden yazılmış; opera, bale (Çaykovski’nin Uyuyan Güzel balesi gibi), tiyatro ve filme ( Walt Disney şirketinin Külkedisi (film, 1950) ve Uyuyan Prenses (film, 1959) animasyon filmleri gibi) uyarlanarak günümüze kadar ulaşmıştır. Bunun için Perrault “çocuk kitaplarının babası” olarak anılır.

XIV. Louis devrinin Fransız Akademisi üyesi ve önemli bir edebiyatçı olan Perrault, yaşadığı dönemde önce Fransa’yı sonra tüm Avrupa’yı saran “Eskiler - Yeniler Kavgası”nın ortaya çıkmasındaki rolü ile tanınmış bir entelektüeldir. [1] Eskileri taklit eden çağdaş yazarları bu tutumlarından ötürü eleştiren Perrault, insan düşüncesinin zaman içinde olgunlaştığını, eskilere öykünmenin bir yararı olmayacağını ve yeni yapıtların daha üstün olduğunu öne sürmüştür. [2]

Perrault ayrıca döneminin ünlü mimarlarından Claude Perrault’nun kardeşidir.

Kaynakça

  1. ^ Yılmaz, Levent. "Modern Zamanın Tarihi:Batıda Yeninin Değer Haline Gelişi". Metis Yayınları, Ocak 2010. http://media.library.ku.edu.tr/reserve/resfall15_16/History_ANiyazioglu/1_Modern_zaman.pdf. Erişim tarihi: 14 Ocak 2016. 
  2. ^ "Fransız Edebiyatı". Kafkas Üniversitesi Akademik Bilgi Paylaşımı. http://abs.kafkas.edu.tr/upload/225/Fransiz_edebiyati.pdf. Erişim tarihi: 14 Ocak 2016.